TOP 10 szerves molekula: metán

Gyakran emlegetem tanítványaimnak, amikor egy bizonyos molekuláról beszélek, hogy ez nálam a TOP10-ben van. Ilyenkor megkérdezik, hogy még mik vannak ott. Most lerántom a leplet és megmutatom, hogy nálam mi a TOP10 szerves molekula, minden egyes bejegyzésben egyet fogok ismertetni. Ezek a molekulák, mind részei az emelt szintű érettségi követelménynek (vagyis tanulni is lehet belőle), de persze ez egy szubjektív felsorolás. Nem is akarok rangsort felállítani, de egyet azért kiemelek, őt fogom utoljára bemutatni. Igyekszem minél kevesebb szakkifejezést használni, így remélem, hogy a laikusok is szívesen olvassák és megértik, hogy a kémia nem a táblára felírt hieroglifákból áll, hanem maga az élet! Forrásokat nem fogok megjelölni, de mióta komolyabban foglalkozom kémiával (kb. 37 éve) rengeteg kémiakönyvet olvastam és ezekből ragadtak meg ezek az információk.

A metán egy nagyon kicsi molekula, minden szerves vegyület szülőanyja. A maga egyszerűségében is csodálatos szabályos tetraéder alakú, mindössze öt atomból álló képződmény.

Bár csak egyszeres kovalens kötések van benne, azok annyira erősek, hogy a metán szobahőmérsékleten nem is reagál, nagyon stabil molekula. Magas hőmérsékleten aztán beindul! Levegővel keverve már egy szikra hatására hatalmas robbanásra képes, ezt sújtólégrobbanásnak nevezik és sajnos szénbányákban megtörténik.

(Itt kitérnék két irodalmi vonatkozásra is, hiszen két klasszikus magyar regényben is megjelenik a sújtólég. Az egyik Móra Ferenc: Kincskereső kisködmön, a másik Jókai Mór: A fekete gyémántok című műve.)

Valószínűleg már az őslégkörben is volt metán, de aztán évmilliók alatt az elpusztult növényekből, állatokból is keletkezett, mint ahogy szerves anyagok lebomlásakor keletkezik, ha nincs jelen oxigén. Igen, a tehenek is kibocsátják, de nem azon a végükön, ahol sokan hiszik, hanem a szájukon.

Ha be van kötve a gáz a háztartásodba, akkor nap mint nap találkozol vele, hiszen amit fűtésre és főzésre használunk, annak nagy része metán. Gondolhatnánk, hogy akkor a metán egy nagyon kellemetlen szagú gáz, de ez nem igaz! A vezetékes gázhoz ugyanis egy merkaptán nevű gázt adnak, aminek nagyon kellemetlen szaga van, ezt éppen azért teszik, hogy megérezzük a gázszivárgást. Másik tévhit még a metánról, hogy mérgező, de ez sem igaz, hiszen szobahőmérsékleten nem reakcióképes, így az emberi szervezetet sem károsítja, hiszen nem lép vele reakcióba.

Sajnos azonban van egy nagyon rossz tulajdonsága, amit valószínűleg mindenki ismer. Igen, a metán nagyon felerősíti az üvegházhatást, így a kibocsátott metán is felelős a klímaváltozásért. De ezért ugye nem a molekulára fogunk haragudni?

Remélem mindenkit sikerült meggyőznöm, hogy a metánnak a Top10-ben a helye!

Palya Tamás

Palya Tamás

30 évig tanítottam gimnáziumban matematikát és kémiát. Jelenleg szabadúszó tanár vagyok.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

Függvénytáblázat

Ha magántanárként dolgozik az ember, annak az az (egyik) előnye, hogy belelát abba, hogy az iskolában tanító kollégák mit csinálnak, pontosabban a gyerek füzete és

Tovább olvasom »

Erdős Pál

Erdős Pál (1913.03.26-1996.09.20.) minden bizonnyal a nemzetközileg legismertebb magyar matematikus. Már négyéves korában kétjegyű számokat szorzott össze és önállóan felfedezte a negatív számokat. Szakterülete a

Tovább olvasom »