Marie Curie

Ki ne hallott volna még Marie Curie-ről, akinek a nevét még azok is ismerik, akik kevésbé járatosak a természettudományokban.

Marie Sklodowska néven született 1867. november 7-én, Varsóban. Ekkoriban Lengyelország épp orosz fennhatóság alatt volt, de Marie szívesen tartott – titokban – lengyel nyelvű felolvasásokat munkásnőknek. Amikor 16 éves lett a családjuk elvesztett minden vagyonát, tanári állást kellett vállalnia.

1891-ben Párizsba költözött, ahol nyomorúságos körülmények között élve a Sorbonne-ra járt, fizikát és matematikát is tanult. Itt ismerkedett meg későbbi férjével: Pierre Curie-vel. Amikor Becquerel felfedezte a radioaktív sugárzást, Marie és Pierre elhatározták, hogy ezzel foglalkoznak. Rendkívül mostoha körülmények között több tonna (!) uránszurokércet dolgoztak fel, amiből két új elemet nyertek ki: a rádiumot és a polóniumot. Becquerellel együtt fizikai Nobel-díjat kaptak 1903-ban.

1906-ban Pierre egy balesetben életét vesztette, professzori állását Marie kapta meg első nőként a Sorbonne történetében. 1911-ben újabb Nobel-díjat kapott, ezúttal kémiait, a vegytiszta rádium előállításáért. Az I. világháború idején a röntgenográfia fejlesztésén dolgozott, ami a harcokban sérült katonáknak nagy segítség volt.

Irène nevű lánya – Joliot-Curie néven – szintén Nobel-díjas lett a mesterséges radioaktivitás felfedezéséért. Ėve nevű lánya pedig megírta – Madame Curie címmel – anyja életét.

A radioaktivitás felfedézesekor még nem ismerték annak veszélyeit, szabad kézzel megfogták a rádiumot. Nagy valószínűséggel ennek következménye lett Marie fehérvérűsége, ami a halálát okozta, 1934. július 4-én.

Varsói szülőházában múzeum van, holtteste pedig a párizsi Pantheonban nyugszik, ahol ő volt az első nő, aki saját érdemei miatt került oda.

Forrás:

Dr. Balázs Lóránt: A kémia története (Nemzeti Tankönyvkiadó, 1996)

https://tudosnaptar.kfki.hu/c/u/curiem/curiem.html

Palya Tamás

Palya Tamás

30 évig tanítottam gimnáziumban matematikát és kémiát. Jelenleg szabadúszó tanár vagyok.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

Függvénytáblázat

Ha magántanárként dolgozik az ember, annak az az (egyik) előnye, hogy belelát abba, hogy az iskolában tanító kollégák mit csinálnak, pontosabban a gyerek füzete és

Tovább olvasom »

Erdős Pál

Erdős Pál (1913.03.26-1996.09.20.) minden bizonnyal a nemzetközileg legismertebb magyar matematikus. Már négyéves korában kétjegyű számokat szorzott össze és önállóan felfedezte a negatív számokat. Szakterülete a

Tovább olvasom »