Emelt szintű matematika szóbeli vizsga

Talán furcsának tűnik, hogy matekból szóbeli vizsga van az emelt szintű vizsgán, de ez így van mióta 2005-ben elindult a kétszintű érettségi. Bízom benne, hogy aki iskolában emelt szintű felkészítőre járt matekból, az kipróbálhatta legalább egyszer a szóbeli felelést.

Tény, hogy a matematika inkább az írásbeliségről szól, de azért szóban is képesnek kell lenni arra a vizsgázónak, hogy megmutassa a tantárgyban való jártasságát. A pontozás is azt mutatja, hogy sokkal fontosabb az írásbeli vizsga, mint a szóbeli, hiszen előbbire 115, utóbbira 35 pont adható.

Hogyan is néz ki a szóbeli vizsga matekból? A részletes leírást itt olvashatod el. Kihúzod a 25 témakör egyikét (ezeket itt találod), leülsz és az üres lapra (nem a tétellapra!) leírod a gondolataidat és megoldod a feladatot. A feladat előre nem tudható, de nyilván az adott témakörhöz kapcsolódik. Az a tapasztalat, hogy itt azért nincs olyan nagyon nehéz feladat, általában ezek a feladatok könnyebbek, mint az írásbeli vizsgán. Ha a feladatot hibátlanul megoldod és azt elmondod a bizottság előtt, akkor 8 pontot kapsz. Ha netán nem tudsz elindulni, akkor se keseredj el, hiszen „Ha a feladatot csak a vizsgáztató segítségével tudja elkezdeni, akkor maximum 5 pont adható.”

Ha helyesen mondasz ki egy témába illő definíciót, akkor erre 2 pontot kapsz. Az talán szokatlan, hogy ha mondasz 10 rossz definíciót és egy jót, akkor is jár a 2 pont. „Ha több definíciót is elmond, akkor a definícióra adható 2 ponttal a legjobbat kell értékelni.”

Egy témába illeszkedő tétel helyes kimondása 2 pontot ér, a hibátlan bizonyításért pedig 4 pont adható. Nagyon fontos, hogy válassz egy olyan bizonyítást, amit meg tudsz tanulni (persze a magolás nem annyira jó, inkább értsd meg a logikáját)! Ha ügyes vagy egy bizonyítás több témakörhöz is illeszkedik, így nem kell 24 bizonyítást megtanulnod. (A 24 nem elírás, ha nem érted, majd erre is rátérek.) Például a háromszög oldalfelező merőlegeseire vonatkozó tétel jó az 1. témakörhöz is (ponthalmazok), de a 13.-nál is megfelel (háromszög nevezetes vonalai).

Ha eddig minden megvolt, akkor már van 8+2+2+4 = 16 pontod.

Nagyon fontos, hogy készülj az alkalmazásokra, amivel 4 pont szerezhető! „Egy, a tételhez illő alkalmazás vagy matematikatörténeti vonatkozás részletes kifejtése, vagy 3-4 lényegesen eltérő alkalmazás vagy matematikatörténeti vonatkozás rövid ismertetése.”  Ezzel már 20 pontnál járunk, még 15 szerezhető.

A következő 10 pont a felelet tartalmi összetételére, felépítésének szerkezetére adható:

„Logikus felépítés, szerkesztettség, tartalmi gazdagság: 6 pont

Ebben a pontban kell értékelni a feleletben szereplő, a témához illő definícióknak, a kimondott tételnek és bizonyításának a nehézségét is.

A felelet matematikai tartalmi helyessége: 4 pont”

Tehát azzal, hogy egy definíciót, egy tételt kimondasz, és még jól be is bizonyítod, azzal még itt szinte semmit nem szereztél. Mindenképpen mondj több definíciót, tételt, bizonyításból elég egy, de azért ne egysoros legyen, mert akkor biztos, hogy nem kapsz 10 pontot itt. Fontos a logikus felépítés, tehát ne csapongj, ne ugrálj össze-vissza, hanem a felkészülési időben tervezd meg, hogy mi miután jön.

És az a bizonyos 25. témakör: „Bizonyítási módszerek és bemutatásuk tételek bizonyításában.”  Itt minden bizonyítási módszerre (direkt, indirekt, teljes indukció, skatulya-elv) mondanod kell példát. Ezért érdemes a többi 24 témakörben úgy választani bizonyítást, hogy mindegyikre legyen példa.

Ezzel már 30 pontnál járunk, még öt pont szerezhető:

„Matematikai nyelvhasználat: 2 pont

Önálló, folyamatos előadásmód 2 pont

Kommunikáció: 1 pont

Ez utóbbi 1 pont akkor is jár, ha a vizsgázó önálló felelete után nem volt szükség kérdésre.”

A lényeg tehát, hogy beszélj folyamatosan, addig nem fognak kérdezni, amíg beszélsz. Kivéve persze, ha valami elképesztő nagy butaságot mondasz. Miután elmondtad valószínűleg fognak kérdezni, ezekre válaszolj!

Én azt gondolom, hogy senki sem azért megy vizsgáztatni, hogy kiszúrjon az érettségizővel. Olyanról még nem hallottam (persze nem ismerek mindenkit), hogy valaki úgy jött volna ki, hogy a tanárok rosszindulatára panaszkodott.

A vizsgabehívón rajta van, hogy mikor és hol kell megjelenni, személyi igazolvány legyen nálad! Természetesen nem a megjelenést pontozzák, de azért illik normálisan felöltözni, ne menj szakadt farmerban. Számológép, körző, vonalzó, szögmérő legyen nálad, a képlettárat ott fogod megkapni. Négyjegyű függvénytáblázat NEM használható!

Felkészüléshez ajánlom a Mozaik Kiadó ingyenesen letölthető kiadványát, melyet itt találsz.

Palya Tamás

Palya Tamás

30 évig tanítottam gimnáziumban matematikát és kémiát. Jelenleg szabadúszó tanár vagyok.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

Erdős Pál

Erdős Pál (1913.03.26-1996.09.20.) minden bizonnyal a nemzetközileg legismertebb magyar matematikus. Már négyéves korában kétjegyű számokat szorzott össze és önállóan felfedezte a negatív számokat. Szakterülete a

Tovább olvasom »