Top10 szerves molekula: szőlőcukor

Mindenki ismeri ezt a csodálatos molekulát, de biztos kevesen tudják róla, hogy királis. Ez azt jelenti, hogy nem azonos a tükörképével. Olyan mint a kezeink: egymás tükörképei, de nem azonosak, tehát a balos kesztyűt nehéz felhúzni a jobb kezünkre. Tele van a környezetünk királis tárgyakkal, melyek nem egyeznek meg a tükörképükkel: dugóhúzó, fúrószár, kulcs, cipő stb.

A természetben is rengeteg királis molekula található, ilyen a szőlőcukor (glükóz) is. Ami különösen érdekessé teszi a molekulát, hogy a tükörképe nem található meg a természetben. (Ilyenkor mindig felmerül bennem a kérdés, hogy létezik esetleg egy olyan univerzum, ahol minden molekula tükörképe a földi molekuláknak?) Miért pont ez van csak, miért nincs a másik? Nem tudjuk. Elő lehet állítani mesterségesen a tükörképét, de azzal a szervezetünk nem tudna mit kezdeni, hiszen a lebontásban résztvevő molekulák (enzimek) is királisak. Így az történik, mintha egy kulcsnak elkészítenénk a tükörképét és azzal akarnánk kinyitni a zárat. Nem sikerülne.

Szóval ennek a 6 szén-, 12 hidrogén- és 6 oxigénatomból álló molekulának egy olyan gyűrűs szerkezete van, amely szinte tökéletes, hiszen a hattagú gyűrű nem síkalkatú, mint a benzol, hanem úgynevezett székformát alkot, ami ismerős lehet a Messenger logójából. (Zuckerberg, cukor? 😊)

Kép forrása: Sulinet digitális tudásbázis

A glükóz a szervezet elsődleges energiaforrása, nem véletlenül mérik a vérben lévő koncentrációját. Ráadásul a megfelelő körülmények között az ezüstvegyületekből fémezüstöt állít elő, ami tükörszerű bevonatot képesz pl. a kémcső falán.

A glükóz még azért is különleges, mert a növények a fotoszintézis során szén-dioxidból és vízből – napenergia segítségével – állítják elő. Erre az emberek, állatok nem képesek. Ráadásul a növények ebből építenek maguknak házat (növényi sejtfal vázanyaga) a fölösleget pedig elspájzolják (keményítő)!

Remélem mindenkit sikerült meggyőznöm, hogy az glükóznak a Top10-ben a helye!

Palya Tamás

Palya Tamás

30 évig tanítottam gimnáziumban matematikát és kémiát. Jelenleg szabadúszó tanár vagyok.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

Függvénytáblázat

Ha magántanárként dolgozik az ember, annak az az (egyik) előnye, hogy belelát abba, hogy az iskolában tanító kollégák mit csinálnak, pontosabban a gyerek füzete és

Tovább olvasom »

Erdős Pál

Erdős Pál (1913.03.26-1996.09.20.) minden bizonnyal a nemzetközileg legismertebb magyar matematikus. Már négyéves korában kétjegyű számokat szorzott össze és önállóan felfedezte a negatív számokat. Szakterülete a

Tovább olvasom »