Gyakran emlegetem tanítványaimnak, amikor egy bizonyos molekuláról beszélek, hogy ez nálam a TOP10-ben van. Ilyenkor megkérdezik, hogy még mik vannak ott. Most lerántom a leplet és megmutatom, hogy nálam mi a TOP10 szerves molekula, minden egyes bejegyzésben egyet fogok ismertetni. Ezek a molekulák, mind részei az emelt szintű érettségi követelménynek (vagyis tanulni is lehet belőle), de persze ez egy szubjektív felsorolás. Nem is akarok rangsort felállítani, de egyet azért kiemelek, őt fogom utoljára bemutatni. Igyekszem minél kevesebb szakkifejezést használni, így remélem, hogy a laikusok is szívesen olvassák és megértik, hogy a kémia nem a táblára felírt hieroglifákból áll, hanem maga az élet!
A benzol összegképletét már régóta ismerték a 19. században, de el sem tudták képzelni, hogy nézhet ki a szerkezete, hiszen a 6 szénatomhoz képest a 6 hidrogénatom igen kevésnek tűnik. Egy szénatom ugyanis négy kötést kell, hogy kialakítson. (A 6 szénatomos alkán 14 hidrogént tartalmaz!)
Egyszer aztán egy Kekulé nevű svéd kémikus az álmodta, hogy hat majom táncol körben, fogják egymás kezét, a szomszédok még a farkukkal is összekapaszkodnak és mindegyik tart egy banánt a szájában. Erről minden embernek a benzol jutna eszébe 😊, vele is ez történt. Azt mondta, hogy akkor a szénatomok gyűrűt alkotnak és mindegyik az egyik szomszédjához 1, a másikhoz két kötéssel kapcsolódik. Ezen kívül minden szénatomhoz egy hidrogénatom (banán) is kapcsolódik és máris megoldódott a rejtély.
Nagy valószínűséggel ez a történet nem igaz, de jól hangzik, és kémiaórán nagyon jól eljátszható, ha találunk 6 olyan diákot, aki hajlandó majommá válni. Aztán van egy olyan legenda is, hogy Kekulé egy saját farkába harapó kígyóról álmodott és ez alapján írta le a benzol szerkezetét.
Tegyük azonban hozzá, hogy a Kekulé által javasolt képlet nem felel meg a valóságnak, hiszen ha így lenne, akkor szobahőmérsékleten elszíntelenítené a brómos vizet, de a benzol ezt nem teszi meg. De ez legalább megmutatja, hogy hogyan működik a tudomány. Ritka az, hogy valamiről szinte semmit nem tudunk, aztán pedig hirtelen minden titkáról lerántjuk a leplet. Kekulé képlete óriási előrelépés volt a szerves kémiában még akkor is, ha a teljes valóságot nem mutatja meg.
A valóság még ennél is csodálatosabb, hiszen a benzol minden szénatomja bead a közösbe egy elektront és ettől létrejön egy úgynevezett aromás szerkezet, amiben 6 elektron vesz részt, és ez az egész gyűrűre kiterjedve delokalizálódik, azaz nem lesznek helyhez kötve az elektronok. Ennek következtében a benzol egy teljesen szabályos hatszög alakú molekula, ahol mind a 12 atom egy síkban van!
Sajnos a benzol sem túl kedves anyag, hiszen rákkeltő. Származékai – az aromás vegyületek – azonban rendkívül fontosak az élő szervezetekben és a vegyiparban is.
Remélem mindenkit sikerült meggyőznöm, hogy a benzolnak a Top10-ben a helye!